Skała Miłości Mstów

Mstów to mała miejscowość oddalona ok. 20 km od Częstochowy, położona nad Wartą na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Mstów znany jest m.in. z terenów rekreacyjnych nad rzeką Wartą, z sadownictwa, gdyż na terenie gminy Mstów sady zajmują ponad 200 ha, a także ze Skały Miłości, pięknego, potężnego jurajskiego ostańca wapiennego, wznoszącego się pod Górą Szwajcera nad samą Wartą, z której szczytu rozpościera się przepiękna panorama na całą miejscowość.

Ze Skałą Miłości wiąże się legenda i stąd też pochodzi jej nazwa. Według legendy wapienny ostaniec tworzy para kochanków, którzy zostali przeklęci przez matkę zakochanej dziewczyny. Według opowieści owa dziewczyna została wysłana do źródełka po wodę, która dawniej miała uzdrawiające moce, dla swojej chorej matki, lecz zamiast przynieść cudowną wodę matce, zatraciła się w miłosny uścisku w ramionach ukochanego chłopca. Matka zaniepokojona tym, że jej córka długo nie wraca, postanowiła wyjść na jej poszukiwania. Gdy dotarła na miejsce źródełka i zobaczyła córkę z kochankiem, z żalu pękło jej serce. W chwili śmierci zdążyła jeszcze rzucić klątwę na niewdzięczną dziewczynę, która splotła ją i chłopaka w kamiennym uścisku, zamieniając tym samym parę zakochanych w skałę na wieki.

Sesja ciążowa w plenerze Częstochowa

To właśnie do tego miejsca udałem się z Kasią i Piotrkiem na sesję ciążową. Legenda związana ze Skałą Miłości brzmi dość strasznie, za to nasza historia jest zdecydowanie piękniejsza i bardzo radosna, ponieważ jest o oczekiwaniu na przyjście na świat małej córeczki tych dwojga zakochanych, Kasi i Piotra. Pamiętam jak szykowaliśmy się na wyjazd na miejsce sesji i do końca nie wiedzieliśmy czy to się uda przez kiepską pogodę, ale im bliżej godziny spotkania, tym niebo przejaśniało się coraz bardziej, by na koniec sesji pożegnać nas złotymi promieniami zachodzącego słońca. “Zasłużyliśmy na to słońce” powiedziała Kasia, kiedy padło ostatnie kliknięcie migawki. To był bardzo dobry dzień i zdecydowanie warto było jechać. Malutka już dawno jest z nami, za to zdjęcia, które zrobiliśmy podczas spaceru wzdłuż rzeki Warty będą wspaniałą pamiątką nie tylko dla jej rodziców, ale także dla niej samej. Miłego oglądania.

 

Fotograf Częstochowa