Czy mieliście tak, że mijaliście często jakieś miejsce i zawsze chcieliście wejść do środka, ponieważ ciekawiło Was co znajduje się wewnątrz? Pewnie nie jeden raz. Ja miałem dokładnie tak z pewnym budynkiem w moim mieście. W Częstochowie u zbiegu dwóch ulic, Śląskiej i Kopernika, znajduje się prawosławna cerkiew. Prawie od zawsze, ilekroć mijałem budynek Cerkwi Częstochowskiej Ikony Matki Bożej w Częstochowie, zastanawiałem jak jest w środku. Nie ze względu na religie – bardziej z zamiłowania do architektury, a tak na prawdę z czystej ciekawości. Dzięki Tonyi i Arturowi, którzy poprosili mnie, bym fotografował ich ślub miałem okazję dowiedzieć się jak wygląda “ten drugi kościół” i przeżyć zupełnie inną ceremonię – ślub prawosławny, jaką doskonale znam z Kościoła Katolickiego.

Ślub Prawosławny Częstochowa

Chodź od ślubu Tonyi i Artura minął już rok, to doskonale pamiętam ten dzień. W końcu było to dla mnie zupełnie nowe fotograficzne doświadczenie. Był koniec listopada, piątek, było okrutnie zimno, ale czekałem na tą ceremonię z niecierpliwością. Przyjechali do mnie tylko w czwórkę – oni oraz świadkowie. Był to bardzo kameralny ślub, tylko dla nich. Po wejściu do cerkwi przywitały nas zapalone pochodnie, które nie tylko dawały przyjemne klimatyczne światło, ale także tak bardzo potrzebne ciepło. Jedyne, czego zdążyłem się wcześniej dowiedzieć na temat ceremonii prawosławnej, to korony, które będą trzymane nad głowami pary młodej w trakcie ślubu – najbardziej charakterystyczny moment obrzędu. A różnić jest dużo więcej. Wiedzieliście, że obrączki zakłada się na samym początku nim podejdzie się pod ołtarz? Ja też nie, dlatego musiałem być na prawdę bardzo uważny, by uchwycić wszystkie najważniejsze momenty, gesty oraz symbole, które nie pojawiają się podczas ceremonii katolickiej

Fotograf Ślubny Częstochowa

Sakrament Małżeństwa w obrządku prawosławnym składa się z dwóch części — zaręczyn, czyli zakładania obrączek oraz ślubu, czyli koronowania. Zaręczyny rozpoczynają się w przedsionku cerkwi od pobłogosławienia pary przez kapłana,. W tym momencie Para Młoda otrzymuje zapalone świece, a następnie Pan Młody i Panna Młoda całują swoje obrączki i zakładają je sobie nawzajem. Po błogosławieństwie zaręczeni podchodzą wraz z duchownym na środek świątyni i zatrzymują się przed stolikiem, na którym leży krzyż i ikona. Stają na białym płótnie i rozpoczyna się uroczystość – ślub cerkiewny.

Kiedy wnętrze świątyni rozbrzmiało niezwykle melodyjnym językiem cerkiewnosłowiańskim, a chór dopełniał słowa kapłana swoim śpiewem, ceremonia stała się bardzo duchowym, wręcz mistycznym przeżyciem. Byłem pod ogromnym wrażeniem, a cała atmosfera podczas ślubu była po prostu nie do opisania. Bardzo cieszę się, że mogłem fotografować to piękne wydarzenie, podczas którego Tonya i Artur ślubowali sobie to co najważniejsze – miłość. Miłego oglądania!

Ślub: Parafia Prawosławna pw. Częstochowskiej Ikony Matki Bożej w Częstochowie

 

Sesja ślubna w Studio Śląska Kamienica

Była to sesja ślubna inna niż zwykle, bo we wnętrzach STUDIO Śląska Kamienica, znajdującego się w Częstochowie przy ul. Śląska 4/6 (znajdziecie ją na Instagramie wpisując @studioslaskakamienica), które uratowało nas przed chłodem i deszczem na zewnątrz. Przytulne i przestronne wnętrza kamienicy były idealnym tłem dla mojej Pary, którą z ogromną przyjemnością fotografowałem w zupełnie innym stylu niż dotychczas. Podoba mi się ten klimat, a Wam?

 

Fotograf Częstochowa | Fotografia ślubna Częstochowa | Fotograf na wesele | Reportaż ślubny | Cerkiew Częstochowa