21 marca 2019 r. był nie tylko okazją do świętowania pierwszego dnia wiosny, ale także do uczczenia okrągłej rocznicy częstochowskiego kina studyjnego. Kino Studyjne OKF Iluzja w Częstochowie obchodziło jubileusz 30 lat działalności. Jubileusz uświetnił wernisaż wystawy Polska szkoła plakatu ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz Muzeum Śląskiego w Katowicach, a także pokaz filmu Kurier w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Wydarzenie jubileuszu 30-lecia poprowadził Bartek Osumek.

Kino Studyjne OKF Iluzja w Częstochowie – historia

Pierwszy seans w Ośrodku Kultury Filmowej przy Al. NMP 64 odbył się 11 marca 1989 r. Pierwszym była premiera filmu „Gwiazda Piołun”, natomiast wieczorna projekcja „Okrągłego tygodnia” z 1977 r. w reż. Tadeusza Kijańskiego z debiutem Arkadiusza Jakubika w roli 8-letniego Gustlika, syna górnika. W roku 1990 kino weszło w struktury BWA (obecnie Miejska Galeria Sztuki). W roku 2009, z ramach obchodów 20-lecia kina, ogłoszony został konkurs na nazwę własną. Zwyciężyła propozycja KINO ILUZJA, którą kino studyjne w Częstochowie nosi do dziś. 

Kino OKF Iluzja jest kinem o charakterze studyjnym. W repertuarze przeważają filmy europejskie oraz polskie, których pokazy uświetniają spotkania z twórcami kina. Gośćmi Kina Studyjnego OKF Iluzja byli m.in. reżyserzy: Magdalena i Piotr Łazarkiewiczowie,  Jan Jakub Kolski, Krzysztof Zanussi, Feliks Falk, Wojciech Marczewski, Waldemar Krzystek,  Dariusz Gajewski, Ryszard Bugajski, Magdalena Piekorz; aktorzy: Janusz Gajos, Zbigniew Zamachowski, Bogusław Linda, Katarzyna Figura, Olaf Lubaszenko, Iga Cembrzyńska, Jerzy Stuhr, Marian Dziędziel, Grażyna Szapołowska, Daniel Olbrychski, Artur Barciś,  Olgierd Łukaszewicz, Adam Woronowicz; kompozytorzy: Zbigniew Preisner, Przemysław Gintrowski; krytycy filmowi: Tadeusz Sobolewski, Maciej Maniewski, Stanisław Janicki i wielu innych znakomitych przedstawicieli rodzimego filmu.

W lipcu 2013, za sprawą cyfryzacji kina, Kino Studyjne OKF Iluzja została włączona także do Sieci Polskich Kin Cyfrowych. Kino zaprzestało wyświetlać filmy z taśmy i zostało wyposażone w nowoczesny projektor cyfrowy DCI o rozdzielczości obrazu 2k z możliwością prezentowania filmów w systemie 3D. Tym samym przeszło z technologii analogowe na cyfrową. Zamontowany został także nowoczesny system nagłośnienia w standardzie Dolby Digital. W roku 2014 sala kinowa została całkowicie wyremontowana i stała się salą spełniającą wszelkie kinowe standardy. Dotychczasowe skrzypiące siedzenia ustawione w jednej linii zostały zamienione na wygodne fotele umieszczone schodkowo, a wnętrze wygłuszono wykładziną.

Kino Studyjne OKF Iluzja w Częstochowie – obecnie

Kino Studyjne OKF Iluzja w Częstochowie to miejsce z wyjątkowym klimatem. W jego repertuarze na próżno szukać komercyjnych hitów wyświetlanych w multipleksach. Przeważają filmy europejskie i polskie nagradzane na festiwalach, transmisje Metropolitan Opera z Nowego Jorku, spektakle teatralne z National Theatre i Comedie Francaise, przedstawień baletowych z Teatru Bolszoj w Moskwie oraz wystaw z największych galerii i muzeów świata. Wszystko w jakości HD. Kino uczestniczy także w edukacji filmowej, a to za sprawą projektu NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ.

Kino Studyjne OKF Iluzja to także miejsce mojej pracy, w którym od paru lat z przyjemnością fotografuję najważniejsze wydarzenia z życia kina, a od tego roku pracuję jako operator filmowy. Także to m.in. ja wyświetlam dla Was te wspaniałe filmy, których nie obejrzycie nigdzie indziej. Były kwiaty, wspomnienia, chwile wzruszenia i złote bilety dla najwierniejszych widzów. Zapraszam serdecznie do obejrzenia reportażu z jubileuszu 30 lat działalności Kina Studyjnego OKF Iluzja w Częstochowie.


Fotograf Częstochowa